Kdy jsou naši muži nejsilnějsí

21. prosince 2015 v 10:47 | Lefíček
Kdy jsou naši muži nejsilnější?


Když jsou oporou jiným mužům. Zemřela žena, matka, manželka, dcera, sestra, teta. A můj muž se dokázal celý den starat o svého dědečka, který pohřbíval dceru, a svého otce který pohřbíval sestru. Proseděl celou noc se svým otcem, a prostě tam pro něj byl. A já jsem na něj hrdá. Mohl se zhroutit, mohl dělat, že se ho to netýká. Ale on tu pro ně byl. Na tohle nechci nikdy zapomenout. Tohle je ten moment, kdy přesně vím, proč jsem si ho vzala. Kdy hystericky trval na tom, že půjde s dědou a taky šel. Kdy přikrýval svého otce jako dítě. A pořád držel. A teď až bude čas i na jeho truchlení budu tu pro něj já. A doufám, že budu stejně dobrá jako on.

V předvánočním čase se asi téma umírání a truchlení moc nehodí, ale je už tak vytěsněné, že si s tím pak nevíme rady, když na to dojde. Vytěsnili jsme smrt za svých životů, až do okamžiku kdy udeří. A možná bychom se s ní vyrovnávali mnohem lépe, kdybychom s ní žít uměli.
Kdo z nás zná pohřební zvyky? Kdo ví, jak správně má probíhat rozloučení? At už církevní nebo civilní. Přitom i v okamžiku posledního rozloučení může být jistá krása. Rozloučit se důstojně a s úctou. Vždyť se dnes polovina lidí nedokáže ani správně obléknout. A to nemluvím o tom kolik lidí asi ví, že se upřímná soustrast nepřeje, ale vyjadřuje.
Umírání se přesunulo někam na okraj, kde s ním nikdo nechce nic mít. Každý chce mít pohřeb rychle za sebou, protože je to pro něj nepříjemné. Je to ale poslední možnost setkání se zemřelým. Vlastně je to jeho poslední velký den. A podle toho bychom se měli chovat, protože jednou to bude i náš poslední velký den.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama